Chemia budowlana – kiedy trzeba po nią sięgnąć?

Chemia budowlana – kiedy trzeba po nią sięgnąć?

Chemia budowlana – kiedy trzeba po nią sięgnąć? Planowanie remontu lub każdego procesu budowlano-montażowego wiąże się z wyborem materiałów budowlanych. Aby zaoszczędzić sobie kłopotów, bólów głowy i niepotrzebnych kosztów, trzeba kupować produkty wysokiej jakości. Chemia budowlana i materiały eksploatacyjne pomogą rozwiązać wszystkie problemy. Każdy doświadczony budowlaniec a także nowicjusz w tej sferze, decydując się na samodzielne wykonanie takich prac, będzie musiał korzystać z farb, kleju, zaprawy, gładzi itp.

Chemia budowlana – w jakich przypadkach jest stosowana?

Chemia budowlana – kiedy trzeba po nią sięgnąć?
Chemia budowlana – kiedy trzeba po nią sięgnąć?

Chemia budowlana to cała gama odmian produktów mających na celu zmianę składu chemicznego materiałów budowlanych, poprawę ich właściwości użytkowych oraz zwiększenie żywotności gotowego produktu. Niektóre jej rodzaje służą do zmiany właściwości chemicznych materiałów i dostosowania ich do określonych warunków temperaturowych i wilgotnościowych otoczenia. Główną kategorią substancji związanych z chemią budowlaną są środki do ochrony betonu, kleje syntetyczne, dodatki do zapraw budowlanych oraz dodatki do betonu (naprawa, antykorozyjność, zmiana niektórych właściwości fizycznych). Do tej kategorii zaliczają się również różnorodne dodatki biobójcze, które ograniczają wpływ szkodliwych mikroorganizmów, na jakość konstrukcji budowlanych i zdrowia człowieka. Wzmacniacze i rozcieńczalniki pomogą zoptymalizować proces konstrukcyjny, zapewnią możliwość pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a także pomogą poprawić jakość materiałów budowlanych. Sprzedawana obecnie chemia budowlana należy do najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie. Producenci korzystają z najnowszych linii technologicznych, przeprowadzają kontrolę jakości produktów i nie oszczędzają na dobrych surowcach.

Chemia budowlana – rodzaje produktów

  • Silikony i uszczelniacze – mieszanki typu sanitarnego, akrylowego, uniwersalnego lub żaroodpornego nadają się do prac wykończeniowych przy uszczelnianiu w różnych pomieszczeniach.
  • Klej konstrukcyjny jest głównym pomocnikiem przy klejeniu powierzchni i podłoży z dowolnych materiałów. Uniwersalna konsystencja mieszanki wytrzymuje duże obciążenia, jest niewidoczna po aplikacji i bardzo wydajna w pracy.
  • Pianka poliuretanowa jest głównym materiałem potrzebnym do prac montażowych wewnątrz i na zewnątrz konstrukcji. Doświadczeni fachowcy używają profesjonalnych rodzajów uszczelniaczy poliuretanowych, a dla początkujących lub prostych prac odpowiednia jest zwykła pianka.
  • Dodatki do zapraw. W przeciwieństwie do betonu różnorodność zapraw jest szersza, ale masa zapraw nakładanych w jednym miejscu jest zwykle znacznie mniejsza niż ilość betonu. Dlatego rzadziej stosuje się dodatki do zapraw: prace naprawcze są łatwiejsze i tańsze, wymagania dla nich są prostsze. Ale tutaj też jest pewna różnorodność. Na przykład plastyfikatory są często używane, jako dodatki do zapraw, które zmieniają właściwości materiału podczas nakładania i suszenia. Dodatki przeciw zamarzaniu do zapraw pozwalają na pracę z nimi zimą, a zastosowanie gotowych powierzchni zyskuje nowe możliwości. Dodatki napowietrzone ułatwią mieszanie i aplikację roztworów, poprawią ich przyczepność do podłoża.

Korzyści, jakie zapewnia chemia budowlana

  • Łatwa i szybka naprawa różnych powierzchni
  • Dokładna naprawa mocno zużytych konstrukcji budowlanych
  • Tworzenie powłok ochronnych na materiałach, które są używane nawet w agresywnym środowisku
  • Niezawodna przyczepność materiałów, brak pęknięć i porów
  • Trwałość użytkowania materiałów i konstrukcji budowlanych.
  • Mocne uszczelnienie, trwała izolacja akustyczna i cieplna, estetyczna powierzchnia to efekt zastosowania nowoczesnych materiałów budowlanych. Zakup nowoczesnych i bezpiecznych produktów pozwala na prowadzenie prac remontowych i instalacyjnych w każdych warunkach i o dowolnej złożoności.

Chemia budowlana w różnych rozwiązaniach

Nowoczesne rozwiązania niektórych producentów chemii budowlanej pozwalają na szybkie i bezproblemowe wykończenie elewacji ociepleniem i hydroizolacją, wykonaniem trwałego i pięknego pokrycia balkonu lub tarasu, wzniesienie i wykończenie ścian i podłóg wewnątrz domu. Systemy ociepleń elewacji to zestaw elementów takich jak: masy do wklejania materiału termoizolacyjnego do podłoża (zaprawy klejowe cementowe, gotowe pasty), materiały izolacyjne (płyty styropianowe, wełna mineralna, styropian ekstrudowany), materiały do wykonania warstwy zbrojącej (zaprawy cementowe lub gotowe kleje i siatki zbrojeniowe), a także farby tynkarskie i elewacyjne. Każda z warstw spełnia określone zadanie techniczne i użytkowe, co wpływa, na jakość i trwałość izolacji termicznej w ogóle. Nowoczesne systemy balkonów i tarasów również nie są kompletne bez najnowszych osiągnięć chemii budowlanej. Do takich systemów należą: innowacyjne kleje (np. lateks syntetyczny), zaprawy wyrównujące lub tynki naprawcze o podwyższonej wytrzymałości, wszelkiego rodzaju impregnaty, samoprzylepne masy bitumiczne, masy polimerowo-bitumiczne, papy dachowe z warstwą paroizolacyjną, membrany polimerowo-bitumiczne, maty bitumiczno-syntetyczne itd.