Co należy wiedzieć o przeszczepie włosów?

Co należy wiedzieć o przeszczepie włosów?

Co należy wiedzieć o przeszczepie włosów? Bujna fryzura utrzymująca się aż do wieku podeszłego jest marzeniem przeważającej większości współczesnego społeczeństwa. Niestety czynniki chorobowe takie jak nowotwory lub łysienie androgenowe, czy też genetyka, czasem nie pozwalają na spełnienie swojego marzenia o pięknej i gęstej czuprynie. W takich przypadkach z pomocą spieszy farmakologia, jednak najczęściej nie przynosi ona spektakularnych, lub tylko zadowalających efektów. Bardzo dobre i trwałe efekty natomiast daje przeszczep włosów.

Czym jest przeszczep włosów?

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na przeszczepieniu pojedynczych włosów , lub niewielkich fragmentów skóry z kępkami włosowymi w miejsca ich pozbawione. Zespoły włosów pobierane są z tylnej i bocznej części głowy, czyli z miejsc, gdzie przeważnie jest ich najwięcej i najdłużej się utrzymują. Pozwala to na naturalny odrost włosów i zagęszczanie zarostu. Zabieg wykonywany jest przez lekarza, specjalistę w dziedzinie chirurgii.

Utrata włosów dotyka najczęściej mężczyzn – czynnikami powodującymi taki stan jest wiek, genetyka, oraz różne rodzaje łysienia. Również kobiety, choć w mniejszym niż mężczyźni stopniu, narażone są na schorzenia skutkujące nadmiernym wypadaniem włosów. Oprócz objawów somatycznych osoby łysiejące borykają się z obniżeniem samooceny, czy nawet depresją. Dlatego warto zasięgnąć opinii specjalisty i poprawić jakość życia.

Czy każdy może skorzystać z zabiegu?

Co należy wiedzieć o przeszczepie włosów?
Co należy wiedzieć o przeszczepie włosów?

Przeszczep włosów jest inwazyjnym sposobem i niestety nie każdy może skorzystać z tej metody. Decyzje o możliwości i zasadności przeszczepu podejmuje lekarz specjalista. Poprzedzone jest to rozległym wywiadem i szeregiem badań, przy czym niezmiernie ważne jest ustalenie przyczyny wypadania włosów i stadium rozwoju schorzenia. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są między innymi:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • stany zapalne skóry głowy,
  • nadmierne wyniszczenie organizmu,
  • zbyt młody wiek,
  • zaburzenia hormonalne u kobiet,
  • poważne choroby takie jak nowotwory lub cukrzyca,
  • łysienie plackowate.

Metody przeszczepiania włosów

Metoda STRIP

Ta metoda powoli odchodzi już do lamusa, lekarze rozpoczęli jej stosowanie w latach 90-tych. Polega na wycięciu paska włosów z potylicy, dlatego jest konieczna spora powierzchnia dawcza. Fragment ma długość około 15 cm i szerokość około 1 cm. Następnie  zespół dzieli wycinek na niewielkie części. Powstałe w ten sposób jednostki transplantacyjne zostają umieszczone we wcześniej przygotowanych mikro nacięciach skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa, w zależności od ilości przeszczepów od 2 do 4 godzin.

Metoda FUE

Zabieg przeprowadzany metodą FUE wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest to zdecydowanie bardziej popularny sposób na uzupełnienie braków owłosienia, ponieważ objąć nim można nie tylko skórę głowy, ale również okolice rzęs, brwi, wąsów i brody. Jest doskonały w uzupełnianiu ubytków włosów w obszarze pooperacyjnym, poddanym wcześniej radioterapii, czy też w miejscu nieudanego przeszczepu. Metoda ta polega na przeszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych z tylnej części głowy. Zabieg pozostawia trwałe efekty i jest jedną z najbezpieczniejszych metod transplantacji włosów.

Przebieg zabiegu i zalecenia pooperacyjne

Konsultacje tuż przed wykonanym zabiegiem polegają na ustaleniu nowej linii włosów w okolicach przeszczepu tak, aby wygląd po zabiegu był jak najbardziej naturalny. Następnie zarys zostaje zaznaczony długopisem na skórze głowy. Po konsultacji, już przed samym zabiegiem obszar operacyjny zostaje znieczulony miejscowo, więc po zakończonym zabiegu pacjent od razu może wrócić do domu. Sam zabieg trwa w zależności od techniki, ilości przeszczepów, oraz gęstości ich umieszczenia od 1,5 do 4 godzin. Sam proces gojenia skóry głowy po przeszczepie trwa od 7 do 14 dni.

Od razu po zabiegu pacjent wraca do domu, jednak musi wykonywać pewne zalecenia:

  • głowa powinna być myta woda o letniej temperaturze raz dziennie przy użyciu szamponu przeznaczonego do pielęgnacji włosów po zabiegu transplantacji,
  • miejsce biorcze powinno być spryskiwane  solą fizjologiczną,
  • głowę po umyciu należy osuszać delikatnie ręcznikiem jednorazowym, unikając gwałtownych i mocnych ruchów,
  • należy stosować się ściśle do zaleceń kliniki w kwestii techniki mycia głowy,
  • należy unikać wysiłku fizycznego, wystawiania miejsca operowanego na promienie słoneczne, kąpieli w basenach z chlorowaną wodą i użytkowania sauny,
  • nie wolno używać suszarki do włosów.

Jakie efekty przynosi zabieg?

Efekt przeszczepu włosów jest trwały, jednak na pierwsze widoczne oznaki należy poczekać od 3 do 8 miesięcy. W ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu skóra głowy goi się, pacjenci mogą zauważyć zmiany podobne do krost w obszarze biorczym i dawczym. Od 2 do 4 miesiąca włosy zaczynają rosnąć, jednak początkowo są cienkie i rzadkie. Po upływie 6 miesięcy przeszczepione włosy stają się coraz grubsze i gęstsze, co daje bardziej naturalny wizualnie efekt. Dopiero o upływie roku widać ostateczny efekt transplantacji.