Halluks – jak z tym walczyć?

Halluks – jak z tym walczyć?

Halluks – jak z tym walczyć? Halluks, czyli inaczej koślawy paluch, jest rodzajem deformacji wpływającej nie tylko na efekt estetyczny, ale pogarszającej również codzienne funkcjonowanie. Odchylenie palucha od właściwej linii wzrostu sprawia trudności nawet przy noszeniu zwykłego obuwia. Halluks – jak z tym walczyć? Jakie są przyczyny koślawego palucha? Po czym go rozpoznać?

Halluksy – czym są?

Halluksy to dość częsta deformacja w obrębie palców. Jest to sytuacja, w której pierwszy, duży palec, odchyla się w kierunku pozostałych (w bardziej zaawansowanym stadium może wręcz nachodzić na nie), a kość śródstopia kieruje się w stronę krawędzi stopy. To powoduje specyficzny efekt wizualny „wypchnięcia” kości.

Takie ułożenie struktur jest nienaturalne, co wywołuje ból – zarówno w trakcie chodzenia, jak i przy samym zakładaniu obuwia. Z tego też powodu, mimo iż halluksy nie zagrażają zdrowiu, to najczęściej podlegają leczeniu. Dzięki temu chory znacznie poprawia swój komfort na co dzień.

Halluksy – co je wywołuje? Przyczyny

Halluksy mogą mieć bardzo różnorodne podłoże, choć najczęściej mówi się o wpływie czynników genetycznych oraz hormonalnych. Tendencja do koślawego palucha może być dziedziczona rodzinnie.

Częściej z problemem halluksów zmagają się kobiety. Może wynikać to z kilku faktów:

  1. Kobiety przechodzą szereg zmian hormonalnych w trakcie ciąży i menopauzy. Są to dwa okresy w życiu kobiety, po których obserwuje się zwiększoną tendencję do halluksów.
  2. Do powstawania halluksów predysponuje również niewygodne obuwie, zwłaszcza buty na obcasie. To również sprawia, że kobiety są przeważającą grupą wśród osób z deformacją pierwszego palca.
Halluks – jak z tym walczyć?
Halluks – jak z tym walczyć?

Co istotne, sam fakt noszenia niewygodnego obuwia raczej nie jest bezpośrednią przyczyną koślawego palucha. Dopiero w połączeniu z innym czynnikiem, np. genetycznym lub hormonalnym, może zwiększać skłonność do deformacji.

Do powstawania halluksów prowadzą również choroby zwyrodnieniowe w obrębie stawów. Często wiążą się one z osłabieniem więzadeł, co sprawia, że pojawiają się zauważalne deformacje stawów i kości. Koślawy paluch ma również tendencję do występowania u osób otyłych lub z nadwagą. Dlaczego tak się dzieje? Otóż stopy odpowiadają za amortyzację całego ciała, w związku z czym jego ciężar koncentruje się właśnie na nich. Pod wpływem nadmiernej masy ciała dochodzi do znacznego przeciążenia stóp, co wpływa m.in. na układ kości i predysponuje do różnych deformacji, w tym halluksów. Do pojawienia się deformacji prowadzą również zaburzenia w prawidłowym chodzie oraz schorzenia w obrębie stopy, np. płaskostopie.

 

Halluksy – jak rozpoznać? Objawy

Najbardziej charakterystyczny dla halluksów jest specyficzne ułożenie palca i wykrzywienie fragmentu kości. Dodatkowo pojawiają się objawy takie jak ból, zaczerwienienie czy obrzęk. Z tego też powodu koślawy paluch przysparza dużego dyskomfortu w funkcjonowaniu na co dzień. Koślawy paluch może również nasilać skłonność do pojawiania się odcisków lub modzeli.

Halluks – jak z tym walczyć?

W przypadku halluksów jest kilka metod leczenia. W początkowym etapie, kiedy deformacja zaczyna dopiero się kształtować, można skorzystać z takich form wsparcia, jak np. separatory, opaski ochronne czy ochraniacze. Oddzielają one paluch koślawy od pozostałych palców i zapobiegają ich nachodzeniu na siebie. Dodatkowo chronią palec przed otarciem i kontaktem z innymi czynnikami, dzięki czemu przynoszą natychmiastową ulgę w bólu. Opaski utrzymują palec w prawidłowej pozycji, co chroni przed dalszym pogłębianiem się schorzenia. Produkty zawierają wkładkę żelową, dzięki czemu są przyjazne dla skóry i nie powodują żadnych podrażnień czy odparzeń. Wykonane są z medycznych materiałów, co czyni je w pełni bezpiecznymi dla zdrowia pacjenta.

Halluks – jak z tym walczyć przy pomocy specjalisty?

Halluksy to dość złożony problem, dlatego samo leczenie na własną rękę może nie być wystarczające. Każdą deformację należy skonsultować z odpowiednim specjalistą, np. ortopedą lub podologiem. Na podstawie wywiadu oraz oględzin specjalista wskaże dalszy kierunek leczenia. Przy mało zaawansowanej deformacji wystarczające mogą być np. odpowiednie wkładki do butów lub aparaty korygujące. Niekiedy w przypadku halluksów przeprowadza się również ich operacyjną korekcję. Po zabiegu należy nosić wskazaną ortezę lub aparat korekcyjny, wspierający proces rehabilitacji.

Halluksy – jak im zapobiegać?

Zmniejszenie ryzyka pojawienia się halluksów wiąże się przede wszystkim z właściwym dbaniem o stopy na co dzień. Odpowiednie, wygodne obuwie oraz odciążanie stóp to podstawowe działania profilaktyczne. Warto również dbać o odpowiednią masę ciała oraz w przypadku chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, regularnie odwiedzać ortopedę. Dzięki temu rozpozna on deformację już na samym początku, co pozwoli uniknąć m.in. zabiegu korekcyjnego.