Jak leczy psychoterapeuta?

Jak leczy psychoterapeuta?

Jak leczy psychoterapeuta? Psychoterapeuta to lekarz, który leczy łagodne i umiarkowane choroby psychiczne wynikające ze stresu, dziedziczne, powstałe w wyniku urazów psychicznych z dzieciństwa, ale niezwiązanych z poważnymi chorobami mózgu lub innymi urazami fizjologicznymi. W przeciwieństwie do psychologa ma prawo do diagnozowania, przepisywania i prowadzenia leczenia. Jeśli psychiatra leczy pacjentów lekami wpływającymi na aktywność mózgu, to dobry psychoterapeuta polega na metodach oddziaływania mowy.

Jak leczy psychoterapeuta?

Jakie choroby leczy psychoterapeuta? Lista tego, co leczy psychoterapeuta, obejmuje:

  • Ciężka depresja z dowolnego powodu
  • Nerwica
  • Uraz psychiczny
  • Złe nawyki, uzależnienia: alkoholizm, narkomania, hazard, zaburzenia odżywiania
  • Przeciążenie, chroniczne zmęczenie układu nerwowego
  • Zwiększony niepokój, stany paniki i fobie.
terapeuta psycholog Gdynia
terapeuta psycholog Gdynia

Główną metodą leczenia stosowaną w psychoterapii rodzinnej czy psychoterapii par jest terapia mówieniem, która ma głęboki wpływ na świadomość i podświadomość pacjenta. Psychoterapia grupowa to metoda leczenia polegająca na interakcji dwóch lub więcej osób. Leczenie psychoterapeutyczne polega na tym, że osoba rozmawia z psychoterapeutą lub np. z członkami grupy terapeutycznej o problemach, których rozwiązania potrzebuje. Poprzez rozmowę może uporządkować trudne doświadczenia i znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Psychoterapia indywidualna czy grupowa opiera się na interakcji międzyludzkiej, jednak nie jest to zwykła rozmowa, to leczenie, które ma jasne cele. Poprzez rozmowę wspólnie starają się złagodzić lub pokonać cierpienie spowodowane zaburzeniami psychicznymi lub innymi problemami życiowymi. Badania wykazały, że psychoterapia jest skutecznym lekarstwem na przykład na depresję. Dobry psychoterapeuta to specjalista, który pomaga pokonywać trudności psychologiczne, udziela wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych, pomaga znaleźć przyczyny chorób psychosomatycznych i innych negatywnych przejawów. Specjalista psychoterapeuta zajmuje się leczeniem schorzeń psychosomatycznych, których źródła dopatruje się w stanie psychicznym i fizjologicznym danej osoby.

Są to takie choroby jak:

  • Zaburzenia układu krążenia, neurozy, nadciśnienie tętnicze itp.
  • Zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie okrężnicy itp.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów, schorzenia na tle zwyrodnieniowym
  • Pokrzywka, atopowe zapalenie skóry
  • Zaburzenia w życiu seksualnym
  • Schorzenia układu oddechowego np. astma oskrzelowa.

To tylko przykłady chorób określane, jako psychosomatyczne. Na zachorowanie wpływają określone aspekty psychiczne, dlatego tak ważna jest współpraca z dobrym psychoterapeutą, który doprowadzi swojego pacjenta do zdrowia. Trzeba sobie jednak uświadomić, że ten specjalista nie leczy danych schorzeń, on pracuje z pacjentem nad usunięciem powodów, jakie je spowodowały.

Czy lekarz psychoterapeuta może pomóc leczyć bezpłodność?

terapeuta małżeński Gdynia
terapeuta małżeński Gdynia

W sytuacji, gdy para wykazuje się dobrym zdrowiem, ale nie może spłodzić dziecka, podłożem takiego stanu mogą być niewłaściwe postawy wewnętrzne a także lęki. Zdarza się, że kobieta i mężczyzna od dawna starają się o dziecko i nie ma pozytywnych rezultatów, a gdy pojechali w góry, doszło do zapłodnienia. Nie zadziałało zdrowe górskie powietrze, ale poprawa nastroju, jaka jest odczuwana, gdy ludzie odpoczywają, nie myślą o kłopotach. Ich psychika w danym czasie była w dużo lepszym stanie. W czasie psychoterapii dla par, psychoterapeuta wspiera pacjentów w odpowiednim nastrojeniu ich psychiki a to przynosi dobry rezultat. Z pomocą terapeuty łagodzony jest niepokój, lęki i negatywne nastawienie.

Jak leczy psychoterapeuta w innych sytuacjach?

  • Depresja, apatia, utrata energii, brak pożądania. Dobry psychoterapeuta pomaga w znalezieniu środków na wyjście z sytuacji, przezwyciężeniu bieżących trudności życiowych, sformułowaniu celów i nakreśleniu kroków do nich.
  • Przygnębienie, strata. W życiu człowieka zdarzają się sytuacje, w których nic nie uda się już zmienić, można tylko pogodzić się ze stanem faktycznym i odnaleźć w sobie siłę do życia. W czasie psychoterapii indywidualnej  a czasami nawet grupowej psychoterapeuta staje się podporą dla swojego pacjenta w ciężkim dla niego okresie czasu, wspiera go i pomaga. Obecnie wiele osób nie chce rozmawiać o stracie i pogrąża się w żałobie, zmaga się ze swoim bólem duszy samodzielnie. Zadaniem psychoterapeuty jest wysłuchanie i usłyszenie tego, co mówi pacjent, znalezienie odpowiednich słów, zasobów oraz dążeń na dalsze życie.
  • Fobie, lęki, obsesje, ataki paniki. Takie przejawy nie pojawiają się z niczego i zawsze mają psychologiczną przyczynę. Psychoterapeuta wraz z pacjentem wyszukuje i rozpracowuje ten powód, czego efektem jest jego zniknięcie. Szukanie sposobu na pozbycie się fobii oraz innych problemów objawowo jest nieskuteczne, ponieważ należy znaleźć ich podłoże.
  • Uzależnienie. Wyjście z nałogów jest bardzo trudne, ponieważ są one zakorzenione w ludzkiej psychice. Aby porzucić wszelkie złe nawyki, należy w odpowiedni sposób wpłynąć na psychikę człowieka, a jest to bardzo trudne do samodzielnego uzyskania. Podczas psychoterapii grupowej, lekarz psychoterapeuta za pomocą siły słów wspiera pacjenta w sposób subtelny i bezbolesny, pomagając w ten sposób pozbyć się nałogów.