Jak sprawdzić czy klimatyzacja domowa działa poprawnie

Jak sprawdzić czy klimatyzacja domowa działa poprawnie?

Jak sprawdzić czy klimatyzacja domowa działa poprawnie? Któż z nas nie lubi w ciepłe dni posiedzieć w klimatyzowanym pomieszczeniu? Jako konsumenci coraz częściej decydujemy się na zakup klimatyzacji do mieszkania, gdyż jest to bardzo wygodne rozwiązanie, przynoszące wiele komfortu. Niestety czasami zdarza się tak, że ulega ona awarii – przez którą przestaje poprawnie funkcjonować. Co robić w takiej sytuacji? Czy należy od razu wzywać serwis naprawczy? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się nieco więcej na temat klimatyzacji i możliwych przyczyn w zaburzeniu działania.

Jak działa klimatyzacja?

Jonizator klimatyzacja jak działa?Zanim dowiesz się jakie mogą być przyczyny zakłóceń działania Twojej klimatyzacji, najpierw zapoznaj się z zasadami jej działania. Otóż klimatyzacja domowa jest dość prostym systemem. W uproszczeniu wygląda to mniej więcej tak, że czynnik chłodniczy, który przepływa przez rury, pobiera energię z jednej jednostki klimatyzatora, a następnie przekazuje ją do innej jednostki. Należy jednak pamiętać, że aby urządzenie działało w pełni poprawnie, to należy przeprowadzić jego prawidłowy montaż i dokonywać regularnego serwisowania. Tego typu czynności najlepiej jest powierzyć w ręce specjalistów. Jednak, gdy usterka jest niewielka i szybko zlokalizujemy jej przyczynę to możemy poradzić sobie sami. Sprawdź jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń działania klimatyzacji oraz jak je rozwiązać.

Szukanie możliwych przyczyn

Zanim przejdziesz do szukania przyczyn, najpierw upewnij się, że Twoja klimatyzacja została odpowiednio dobrana do pomieszczenia. Następnie sprawdź poprawność działania – można to zrobić mierząc temperaturę powietrza, które wpływa do klimatyzatora i temperaturę powietrza wypływającego. Optymalny wynik to różnica około 8-12 stopni Celsjusza. Takie parametry świadczą o prawidłowym funkcjonowaniu urządzenia. Jeżeli uzyskamy taki wynik, to należy szukać przyczyny gdzie indziej poprzez wykonanie następujących czynności:

  • sprawdź czy wtyczka jest właściwie włożona do gniazdka i dociśnięta,
  • upewnij się, że cały czas masz dostęp do zasilania,
  • jeżeli masz taką możliwość, to sprawdź czy agregat na zewnątrz działa oraz czy nic go nie blokuje,
  • sprawdź czy w agregacie zewnętrznym pracuje wentylator i sprężarka,
  • sprawdź czy odpowiednio nastawiłeś temperaturę,
  • upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są pozamykane – gdyż minimalizuje to napływanie odmiennego powietrza z zewnętrz,
  • sprawdź czy urządzenie reaguje na działanie pilota,
  • sprawdź czystość filtrów. Jeżeli nie są one czyste to należy wyczyścić je zgodnie z instrukcją przypisaną dla danego modelu klimatyzatora. Czynność ta nie tylko pomoże zapobiec poważniejszej awarii, ale także wpłynie na komfort użytkowania,
  • sprawdź czy nic nie blokuje wlotu lub wylotu powietrza,

Miej na uwadze także to, że przy pierwszym włączeniu klimatyzatora w pomieszczeniu mogło być bardzo gorąco i klimatyzator nie zdążył jeszcze odpowiednio schłodzić powietrza – dlatego należy odczekać jakiś czas zanim przejdzie się do szukania przyczyn usterki lub wezwie się serwis klimatyzacyjny.

Kiedy trzeba zadzwonić po fachowca?

Różne efekty dźwiękowe jakie wydaje klimatyzator zazwyczaj są normalnym zjawiskiem i wynikają po prostu z jego pracy. Zdarzyć się bowiem może, że usłyszymy odgłos pękania – nie należy się wówczas martwić na zapas, gdyż może on być efektem rozszerzania i kurczenia się np. żaluzji wlotowej na skutek zmian temperatury. Innym niepokojącym dźwiękiem może być odgłos płynącej wody – jest to jednak zazwyczaj dźwięk płynącego wewnątrz klimatyzatora freonu. Nie należy martwić się także odgłosem brzmiącym jak wypuszczane powietrze – wówczas klimatyzacja jest w procesie osuszania. Niektóre przyczyny nie są powodem do wyraźnych zmartwień, np. skropliny wyciekające z klimatyzatora. Jednak należy zacząć martwić się w sytuacji, kiedy zatkany zostanie odpływ i pojawią się poważne wycieki. Wówczas jest niezbędna fachowa naprawa klimatyzacji, którą powinien zająć się serwis. Z serwisem należy skontaktować się jak najszybciej, by zapobiec uszkodzeniom pomieszczenia. Profesjonalną pomoc trzeba wezwać zawsze, gdy:

  • po włączeniu klimatyzatora, w trybie wymagającym chłodzenia, w agregacie nie jest słyszalna praca sprężarki,
  • powietrze wchodzące ma taką samą temperaturę jak wychodzące – pomimo włączenia odpowiednich ustawień,
  • główny przewód zasilający ma zbyt wysoką temperaturę lub jest uszkodzony,
  • bezpiecznik ulega częstym przerwaniom,
  • z jednostki wewnętrznej wycieka woda – nawet, gdy wilgotność jest mała,
  • funkcja auto-diagnostyki pokazuje błąd,
  • wyczuwalny jest zapach spalenizny,
  • urządzenie pracuje bardzo głośno – głośniej niż powinno.

Kiedy zdecydujemy się na zakup klimatyzacji do domu, to często wydaje nam się, że sami poradzimy sobie ze wszelkimi naprawami. Owszem, są takie usterki, które nie wymagają wezwania fachowej pomocy, jednak w przypadku wszystkich wyżej wymienionych problemów konieczne jest natychmiastowe odłączenie urządzenia od źródła zasilania i skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Nie należy również samodzielnie podejmować próby ponownego uruchomienia klimatyzacji.