Jak zostać profesjonalnym trenerem personalnym?

Jak zostać profesjonalnym trenerem personalnym?

Jak zostać profesjonalnym trenerem personalnym? W Polsce od kilku lat nieprzerwanie wzrasta trend na idealnie wyrzeźbione i silne ciało, oraz piękną sylwetkę. Osoby, które zaliczają się do klasy średniej zarówno w dużych jak i w średnich miastach poszukują osoby do współpracy. Pod okiem takiej osoby można mieć pewność, iż ćwiczenia są wykonywane poprawnie, oraz jest dobrze dobrana dieta dopasowana do sylwetki danej osoby. W tym właśnie celu powstał zawód trenera personalnego, dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób można się stać profesjonalnym trenerem personalnym.

Kim jest profesjonalny trener personalny?

W oparciu o definicję trener personalny to osoba, która oferuje usługę współpracy z wybranymi osobami w zakresie prowadzenia treningów siłowych wraz z doborem odpowiedniej diety i zestawu ćwiczeń, jakie podopieczny powinien wykonywać samodzielnie w domu. Innymi słowy trener personalny jest to osoba, pod okiem której można w szybki i dosyć prosty sposób zmienić swoją sylwetkę na wymarzoną. Wbrew obiegowej opinii zawód trenera personalnego jest bardzo opłacalny i coraz bardziej popularny zwłaszcza w dużych miastach pośród klasy wyższej oraz klasy średniej.

Co należy do obowiązków trenera personalnego?

Zawód trenera osobistego jest to zawód niezwykle popularny i intratny zwłaszcza w dużych miastach. Jednak razem z tym wiąże się ogromna odpowiedzialność za swoich podopiecznych, która ciąży na trenerze personalnym. Do głównych obowiązków trenera personalnego należy prowadzenie swojego podopiecznego poprzez zlecanie ćwiczeń na poszczególne partie ciała, nad którymi należy pracować jak najwięcej. Co więcej do zadań trenera personalnego należą również:

  • zlecanie ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez ćwiczącego;
  • dobór diety w oparciu o wyniki badań oraz wywiad przeprowadzony z osobą chcącą podjąć współpracę;
  • zalecanie zażywania środków wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej czy też budowę mięśni (wyłącznie po wcześniejszym skonsultowaniu się podopiecznego z dietetykiem).
Jak zostać profesjonalnym trenerem personalnym?
Jak zostać profesjonalnym trenerem personalnym?

Wobec powyższych obowiązków, które niejako obligują trenera do ponoszenia odpowiedzialności za poprawę stanu zdrowia i sylwetki osoby ćwiczącej potencjalny trener osobisty powinien się wykazywać również niektórymi cechami. Przede wszystkim powinien on posiadać umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z nowo poznanymi osobami. Do trenerów zgłaszają się osoby o różnym stopniu cierpliwości, różnego poziomu motywacji czy też o różnych problemach. Z tego powodu trener powinien być wyrozumiały i jednocześnie rzeczowy. Oznacza to, iż powinien on jasno i klarownie przedstawiać sytuację oraz czas i częstotliwość treningów, które będą wystarczające dla osiągnięcia upragnionych efektów.

Jakie są wymagania od kandydata na trenera personalnego?

Oprócz odpowiedniej aparycji oraz umiejętności miękkich od trenerów personalnych oczekuje się również spełnienia szeregu wymagań, które są niezbędne. Należą do nich m.in.:

  1. Posiadanie wykształcenia minimum średniego lub ukończone studia z zakresu AWF – choć studia nie są wymagane, tak kandydat na trenera personalnego musi posiadać minimum średnie wykształcenie w celu prowadzenia zajęć ze swoimi podopiecznymi;
  2. Przejście specjalistycznego kursu na trenera personalnego – jest to wymóg niezbędny dla uprawiania tego zawodu. Polega to na przejściu kursu z zakresu fizjoterapii, anatomii, fizjologii, organizacji treningu, techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń, przedsiębiorczości podstaw prawnych oraz zasad BHP;
  3. Posiadanie umiejętności walki ze stresem oraz odporności na stres – jest to szczególnie w sytuacjach stresogennych podczas intensywnych treningów ze swoimi podopiecznymi. Trener powinien posiadać umiejętność radzenia sobie ze stresem, oraz umieć uspokoić i odpowiednio zmotywować osobę ćwiczącą do dalszego wysiłku fizycznego z pełnym zaangażowaniem;
  4. Możliwie jak najlepszy stan zdrowia – oprócz posiadanego wykształcenia, kwalifikacji oraz cech trener personalny powinien mieć jak najlepszy stan zdrowia. W ten sposób może on pokazywać osobom, z którymi współpracuje, iż dzięki sowim działaniom może zmotywować innych do zmiany swojej sylwetki oraz do intensywnych ćwiczeń połączonych z dobrze dobraną dietą. 

Jakie korzyści płyną z prowadzenia treningów personalnych?

Prowadzenie treningów personalnych wiąże się jednocześnie z wieloma korzyściami ale i wyzwaniami. Do korzyści można przede wszystkim zaliczyć możliwość pracy z wieloma osobami o różnych potrzebach i różnych celach jakie mają wyznaczone na dany okres czasu. Co więcej, do dodatkowych korzyści z pracy jako trener osobisty można zaliczyć:

  • możliwość osiągania wysokich zarobków – zawód trenera personalnego okazuje się być bardzo opłacalny pod względem finansowym. Oprócz pracy indywidualnej z wybranymi osobami taki trener może również dodatkowo pracować w ośrodkach sportowych, placówkach medycznych oraz rehabilitacyjnych. Dzięki temu zarobki są co prawda uzależnione od ilości pracy, jednak przeważnie za 1 trening osobisty należy zapłacić 100-150 PLN w zależności od lokalizacji oraz dostępności trenera;
  • praca z nowymi osobami cały czas – trener mający dobrą opinię może liczyć na polecenia ze strony aktualnych klientów/ Dzięki temu ma on możliwość podjęcia współpracy z nowymi osobami praktycznie przez cały czas.