Skrytka bankowa - gwarancja bezpieczeństwa?

Skrytka bankowa – gwarancja bezpieczeństwa?

Skrytka bankowa – gwarancja bezpieczeństwa? Z pewnością wiele osób słyszało kiedykolwiek o skrytce bankowej. Zyskuje ona w naszym kraju ogromną popularność ze względu na to, że powszechnie uważana jest za bezpieczną. Czym dokładnie jest skrytka bankowa? Ile kosztuje takie rozwiązanie? Jak w praktyce wygląda korzystanie ze skrytki? Czy skrytka bankowa jest w pełni bezpieczna? Odpowiedzi na te pytanie znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest skrytka bankowa?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie skrytek bankowych moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to miejsce, w którym przechowuje się drogocenne przedmioty zarówno pod względem materialnym, jak i sentymentalnym. Zapewne większość osób wyobraża sobie, że w jednym miejscu znajduje się wiele kasetek, każda z nich ma swój odmienny klucz i inny numer. W praktyce jednak nie zawsze musi tak być, bowiem zarówno skrytki, jak i dane miejsca mogą się od siebie różnić. Każdy zainteresowany powinien wziąć pod uwagę to, że wyróżnić możemy kilka różnych rozmiarów skrytek. To, jaką kasetkę wybierzemy zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji, od funduszy jakimi dysponujemy, a także od wielkości danego przedmiotu. Tego typu udogodnienia dostępne są jedynie w określonych oddziałach. Ze względu na coraz większe zainteresowanie, często brakuje wolnych skrytek bankowych.

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Wynajęcie skrytki bankowej wiąże się z kosztami, które są różne w zależności od rozmiaru przedmiotu, okresu przechowywania, a także od poszczególnej instytucji. Rozpiętości są bardzo wysokie. W najlepszym przypadku zapłacimy rocznie około 300 zł, natomiast najdroższa skrytka to koszt rzędu 15 tys. złotych, co z pewnością jest bardzo wysoką kwotą. Dużo mówi się o tym, że niższe ceny obowiązują w bankach spółdzielczych, a te wyższe w prywatnych firmach depozytowych. Jeśli jesteśmy zainteresowani dokładną ceną, powinniśmy szukać takich informacjach na stronie internetowej danego banku. Alternatywnie możliwe jest osobiste odwiedzenie poszczególnych miejsc i dopytanie o wszelkie szczegóły.

Korzystanie ze skrytki – jak to wygląda w praktyce?

Skrytka bankowa - gwarancja bezpieczeństwa?
Skrytka bankowa – gwarancja bezpieczeństwa?

Kiedy już podpiszemy umowę z daną placówką, otrzymujemy jeden egzemplarz klucza do depozytu, natomiast druga sztuka przechowywana jest w banku. Co ciekawe, otworzenie skrytki może odbyć się tylko i wyłącznie za pomocą obu kluczy, dlatego też aby przeprowadzić taką operacje, konieczna jest obecność dwóch osób. Pierwszą z nich jest oczywiście właściciel danego depozytu, natomiast drugą- pracownik banku. Warto również wiedzieć o tym, że za każdym razem, kiedy decydujemy się na otworzenie skrzynki, jest to odpowiednio udokumentowane. W praktyce otworzenie i zamknięcie skrytki bankowej odbywa się zgodnie ze ściśle określonymi procedurami. Jako pierwszy klucz przekręca pracownik, a potem dopiero właściciel. W przypadku zamykania jest zupełnie odwrotnie. Osoba wynajmująca powinna zdawać sobie sprawę z tego, że bank nie ma duplikatu naszego klucza. Co to oznacza w praktyce? Jeśli przypadkowo zgubimy kluczyk, wówczas musimy ponieść tego przykre konsekwencje. Wzywany jest ślusarz, którego zadaniem jest zniszczenie zamka, a w skrajnych sytuacjach rozprucie sejfu. Niestety w takich przypadkach jesteśmy w pełni obciążeni kosztami takiej operacji, które nie są zbyt niskie.

Czy skrytka bankowa jest w pełni bezpieczna?

Wiele osób ma pewne wątpliwości czy skrytka bankowa jest rzeczywiście taka bezpieczna. Uspokajamy, bowiem ciężko znaleźć jest bezpieczniejszą lokacje na przechowywanie kosztowności. Gdybyśmy zajrzeli w polskie prawo doszlibyśmy do wniosku, że to bank odpowiada za to, aby chronić wynajętą skrytkę. Co, jeśli pomimo wszystko zawartość ulegnie uszkodzeniu. Może przecież dojść do sytuacji, w której wybuchnie pożar, złodzieje napadną na bank lub pracownik się pomyli. Na szczęście w takich sytuacji bank zmuszony jest do tego, aby zrekompensować nam stratę, którą ponieśliśmy. Jaka jest to kwota, skoro nie jest znana dokładna wartość przechowywanych przedmiotów? W tym miejscu warto wrócić do kwestii umowy depozytowej. Z pewnością znajduje się tam dopisek, który dokładnie określa, jak wysokie zadośćuczynienie otrzymamy. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia i nie powinniśmy o niej zapominać, bo pomimo tego, że rzadko dochodzi do problemów ze skrytkami, to jednak istnieje takie prawdopodobieństwo. Najczęściej kwota zadośćuczynienia to równowartość kilkudziesięciu średnich wynagrodzeń w kraju. Co, jeśli wartość danych przedmiotów jest zdecydowanie większa? Może przecież się zdarzyć, że będziemy posiadaczami kilku sztabek złota. Właściciele najcenniejszych przedmiotów decydują się na to, aby dodatkowo zabezpieczyć zawartość skrytki bankowej. Wówczas należy sporządzić dokumentację, w której potwierdzimy prawo do roszczeń wobec banku. Dzięki temu jesteśmy w stanie otrzymać zdecydowanie większe zadośćuczynienie, który pokryje straty. Tak więc skrytka bankowa jest bezpiecznym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę.